Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz więcej problemów z zatrudnieniem pewnych ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie jest to prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak można zauważyć, taka tendencja ma miejsce na całym świecie, a Polska jest sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Bierze się to kilku przyczyn i z pewnością z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy zaczynają mieć firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również specjalistów oraz inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powtarzanym opiniom, stawiającym wśród poszukiwanych profesji specjalistów IT, to po statystykach widać co innego. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy nie jest proste, to w praktyce w ogólnym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak bardzo szeroka i obejmuje sporo zawodów. Tak więc są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się również spawacze, stolarze i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W większości z tych branż coraz trudniej jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną dość mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są zawodowi kierowcy, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a potem operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Dalsze miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – różnorakie hotele oraz restauracje również łatwo mieć nie będą jeśli planują znaleźć porządne osoby na różne stanowiska.
Aktualnie niejednokrotnie można zauważyć w dużej ilości branż wręcz walkę o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa chcąc zatrudnić nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, którymi przede wszystkim będą podwyżki pensji.