Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>Ostatnio firmy mają zwiększające się problemy z zatrudnieniem pewnych ludzi na różne stanowiska, aktualnie taki problem ma około 45 procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, taka sytuacja ma miejsce na całym świecie, a nasz kraj znajduje się znacznie powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Będzie to skutkiem kilku przyczyn i na pewno z takich okoliczności cieszą się sami pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi mają obecnie przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, jak również inżynierów i specjalistów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o światowym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają wśród mocno poszukiwanych profesji specjalistów IT, to po statystykach widać co innego. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT bez przerwy nie jest łatwe, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najciężej już od paru lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest ogromnie duża i obejmuje sporo zawodów. Przede wszystkim są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się także spawacze, stolarze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W każdej z tych branż bardzo trudno jest z wyszukaniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy.
Kolejną dość mocno szukaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, głównie ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju restauracje i hotele również nie będą miały prosto jeżeli mają w planach zatrudnić rzetelne osoby na różne stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie zauważyć można w licznych branżach coraz większą walkę o pracownika. Przedsiębiorstwa chcąc zatrudnić nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.