W jakiej sytuacji przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

Na pracy większość osób spędza dużą część swojego życia, w wielu przypadkach będzie to nawet kilkanaście dziennie. Dlatego też to, jak jak czujemy się w pracy bardzo się odbija na reszcie spraw, odpoczynku czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Ciągły stres i napięcie bardzo negatywnie wpływają również na zdrowie danego pracownika.
W chwili gdy sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, czasem takie ryzyko trzeba wręcz podjąć. W pierwszej kolejności należy mieć pewność, czy kłopoty sprawia szef, u którego się pracuje, czy to co wykonuje się w pracy. W pierwszym przypadku będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wysokość wynagrodzenia.
Natomiast jeśli dana osoba bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie daje rady cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wtedy ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W takim przypadku przestaje się widzieć wszelkie pozytywy, brakuje jakiejkolwiek motywacji do rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację w wielu przypadkach wystarczy poszukać innego pracodawcy, aby sytuacja uległa poprawie. Drugi przypadek przeważnie się wiąże ze zdobyciem nowego zawodu, co nie oznacza bynajmniej, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a dotychczasowe umiejętności stają się zbędne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają w nowym zawodzie.
Obawy wielu osób będzie zapewne budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowej zmiany swojego zawodu. Tu nie ma ściśle określonych reguł, dużo będzie bowiem zależało od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat do osiągnięcia biegłości, lecz w wielu przypadkach wystarczy parę miesięcy.
Ważną rzeczą będzie też to, kto może pomóc w ustaleniu swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy zwrócić się po profesjonalną pomoc. Można zastanowić się nad spotkaniem z zawodowym doradcą, niejednokrotnie również na terenie urzędów pracy uzyskać można możliwość zawodowych konsultacji.