Awans i praca – kilka obserwacji od headhuntera

Namówiliśmy wiodącego eksperta z markowego vortalu rekrutacyjnego Szukam Pracy do napisania felietonu dot. bieżącej sytuacji osób szukających zatrudnienia. Oto sugestie naszego gościa.

Życiorys zawodowy ma duże znaczenie w procesie zatrudnienia. Stąd zanim wyślesz własne CV pracodawcy, dokładnie je przeanalizuj pod kątem hipotetycznych omyłek. Wypada bowiem wiedzieć, iż istnieje grupa ewidentnych i co gorsza nagminnie powtarzających się omyłek w życiorysach zawodowych. Jakich?

1. Zbytnie rozpisywanie się albo zbyt wiele frazesów
W trakcie pisania CV trzeba odszukać złoty środek. CV nie jest syntezą dorobku naszego życia lub obszernym esejem, stąd dwie trzecie kartki odnośnie do własnego hobby to na pewno przesyt. Nie wypada mimo wszystko podążać w stronę przeciwną, tzn. używać zbyt wielu ogólników. Na przykład pisząc o własnej przygodzie z oświatą, sensownie jest wskazać określoną szkołę wraz z danymi teleadresowymi, profil, jaki ukończyliśmy, jak też okres edukacji. Tego typu informacja jest treściwa i dostarcza rekruterowi wystarczającą wiedzę na temat naszej edukacji. Jeżeli planujemy napisać parę słów o indywidualnych zamiłowaniach, nie przedstawiajmy ich po przecinku, nie piszmy również nagminnie dublowanych sformułowań pokroju: lubię literaturę (jaki gatunek lubisz?), lubię kinematografię (jakie filmy?), lubię muzykę (słuchać muzyki, śpiewać, grać na perkusji?). Tego rodzaju truizmy nie niosą tak naprawdę nazbyt treściwych informacji na temat aplikującego. Znacznie rozsądniej wypowiedzieć się oszczędniej, a jednocześnie treściwiej, tzn.: interesują mnie książki autorstwa Tadeusza Konwickiego, fascynuję się filmami Tima Burtona, lubię uwieczniać martwą naturę (przyznano mi pierwsze miejsce w konkursie ……….) itp. Tego rodzaju informacje pokazują, że posiadamy jakąś wymierną wiedzę na dany temat, dlatego nasze zamiłowania nie stanowią wyniku ślepego trafu.

2. Zbyt długie curriculum vitae
Notorycznym mankamentem jest też nadmiernie rozwlekłe CV. Najlepszą wielkością będzie jedna, maksymalnie dwie strony A4.

3. Brak odpowiedniego formatowania, mało wyrazisty dokument
Tworząc curriculum vitae, należy zachować odpowiedni szablon tekstu, który będzie rzutował na jego przejrzystość oraz da taki efekt, że będzie ono wyraziste. Niedostatek wspomnianych czynników może sprawić, że pracodawca nie zmotywuje się do czytania naszego curriculum vitae.

4. Błędne formatowanie
Właściwie ułożony tekst to tekst klarowny. Dlatego kreując CV, pamiętaj m.in., by zastosować standaryzację sposobu wyszczególniania czasookresów czy też chronologiczne prezentowanie ważnych fragmentów przeszłości. Według ogólnie znanych norm musisz też uporządkować swoją edukację oraz doświadczenie od aktualnych do najstarszych faktów. Unikaj też manualnego określania formatu – niedostatek wcięć, manualne wypunktowania czy ręczne ustalanie marginesów przedstawiają się wyjątkowo niestarannie.

5. Niewłaściwe zdjęcie
Podstawowym defektem, który niestety często powtarza się w życiorysach zawodowych, jest niewłaściwe zdjęcie. Aż trudno uwierzyć, iż wciąż zdarzają się osoby zamieszczające w CV zdjęcie z wycieczki plenerowej lub zdjęcie z partnerem. Tego typu fotografie są niedopuszczalne. Jeśli nie wykonaliśmy odpowiedniego zdjęcia odpowiedniego do naszego życiorysu – nie publikujmy go w ogóle, szczególnie, że nie mamy takiego obowiązku. Przecież o tym, czy zostaniemy przyjęci do pracy, nie zadecyduje nasza aparycja, a nasze umiejętności.

6. Uchybienia pisarskie i stylistyczne
Curriculum vitae przesiąknięte błędami świadczy o niestaranności, zatem zanim upublicznisz bądź wydrukujesz wspomniane pismo, zweryfikuj, czy jest ono bez zarzutu. Popraw wszystkie lapsusy, skontroluj znaki przestankowe oraz styl.

Tekst napisany przez Strona internetowa