Czy automatyzacja pracy ma wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najniższy od 1991 roku poziom. Pod koniec 2016 roku miało wartość około ośmiu procent, a spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno sytuacja tego typu występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat pracujący tam ludzie mają świadomość tego, że to oni stawiają warunki. Jednak taka sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja będzie korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz i dla całości gospodarki, jaką może napędzić odpowiedni wzrost wypłat. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczyć do nich między innymi można karnety do obiektów sportowych, prywatną opiekę zdrowotną czy pakiety ubezpieczeniowe dla całej rodziny.

Co ważne, tendencje w naszym kraju są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie obserwowany jest regularny wzrost bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że już w bieżącym roku ogólna ilość osób nie mających zatrudnienia może osiągnąć poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszym powodem takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew opiniom wielu osób, technologiczny postęp i zwiększająca się automatyzacja nie mają dużego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu słyszy się często od XIX wieku, a nadal mimo używania wielu najróżniejszych maszyn pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że zaawansowane technologie mogą spowodować wymieranie niektórych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo szybko, albo w bezpośredni sposób one korzystają z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.